A változások jönnek és gyorsan történnek
Mekkora és milyen rendeltetésű helyiségben használjuk a klímát?
Az első és legfontosabb szempont, amikor klímát választunk, hogy mekkora a helyiség teljesítményigénye. Sajnos sokan sokszor alábecsülik a teljesítményigényt, előtérbe helyezik az árat a teljesítménnyel szemben, ez pedig azt eredményezheti, hogy a klíma beszerelését követően a berendezés nem megfelelően működik, súlyos többletköltségeket is generálva. Tévhit az, hogy a nagyobb teljesítményű berendezés kétszer akkora villanyszámlával jár, hiszen a nagyobb kapacitású klímát kevesebb ideig kell működtetni!
Hogy milyen klímára van szükségünk, azt minden esetben bízzuk szakemberre. Döntő szempont a helyiség mérete, de hasonlóan fontos a rendeltetése és fekvése, valamint a nyílászárók mérete-mennyisége-szigetelése.
Mekkora az a hőfoktartomány, amelyben használjuk a berendezést?
Szintén fontos tényező, hogy milyen hőfoktartományban használjuk a klímát. Az elszállított energia, a beállított, illetve a kinti hőmérséklet egyenesen arányos, ezáltal minél nagyobb a különbség a kinti és benti hőmérséklet között, annál nagyobb fogyasztással kell kalkulálnunk.
Amikor kint egyre feljebb kúszik a hőmérő higanyszála, mindenki hűsölésre vágyik, ám rendkívül fontos, hogy maximum 6-8 fok különbség legyen a kinti és a klímának beállított hőmérséklet között. Ez az egészségügyi hatások mellett a klíma fogyasztásának optimalizálása miatt is kulcsfontosságú.
Milyen a klíma hatásfoka?
A leginkább meghatározó szempont a fogyasztás tekintetében a klíma hatásfoka. A hatásfok mérőszámai az EER és a COP értékek. Ezek a számok fejezik ki, hogy a berendezés 1 kWh elektromos energiából mennyi hűtő/fűtő energiát képes előállítani. Ezen értékek nagyságával egyenes arányosságban csökken a klíma elektromos áram felhasználása hűtés/fűtés esetén.
A hatékonysági értékek alapján sorolják a gépeket energiaosztályokba is (az „A” osztály jelenti a legjobb hatásfokot). Sokat spórolhatunk, ha ilyen energia besorolású („A”), magas COP és EER értékkel rendelkező berendezést választunk. Ilyen magas hatásfokú berendezések, az inverteres klímák, amelyek a teljesítmény fokozatmentes szabályozásával takarítanak meg energiát.
Mennyi ideig használjuk naponta a klímát?
Mint minden használati tárgynál – amelyet többet használunk a mindennapok során – a klímánál is igaz, hogy minél többször, minél hosszabb időre kapcsoljuk be, annál többet fog fogyasztani. Az energiafogyasztás a klíma elektromos teljesítményének és az időnek a szorzata, így döntő tényező, hogy ki, mennyi ideig használja naponta a klímáját. Egy megfelelően kiválasztott készülékkel azonban csak a hűs vagy éppen meleg levegőt kell élvezni a szobában és nem a megemelkedett villanyszámla miatt bosszankodni.